Wkład materaca stanowi forma naturalnej pianki, uzyskanej w procesie wulkanizacji spienionego mleczka kauczukowego. Powstały w taki sposób blok lateksowy charakteryzuje się wysoką elastycznością oraz trwałością. Do produkcji materaców używa się bloków o różnej wysokość i twardości. Abu uzyskać odpowiedni komfort spania blok powinien mieć odpowiednią wysokość w innym przypadku materac nie będzie w stanie dopasować się do kształtu ciała. Na rynku występują bloki lateksowe o wysokości 10cm,12cm, jednak są one zbyt cienkie aby uzyskać w nich odpowiedni komfort spania.
Blok lateksowy to mieszanka lateksu naturalnego i sztucznego. Od odpowiednich proporcji zależy jakość bloku czyli trwałość materaca. Niektórzy producenci aby obniżyć cenę do lateksu dodają kredę jako wypełniacza zwiększającego objętość. Kreda ma bardzo niekorzystny wpływ na ,,oddychanie” bloku lateksowego, ponadto pochłania i zatrzymuje wilgoć (pot).
Kwestia ,,oddychania” materaca lateksowego jest nie lada wyzwaniem dla producentów i projektantów materacy lateksowych. Lateks z natury jest materiałem słabo wentylującym się dlatego aby tą wentylację poprawić wykonuje się odpowiednie kanały w płycie lateksowej, lateks łączy się z innymi materiałami. Pomimo tych zabiegów efekty nie zawsze są zadowalające. Dlatego do łóżek zabudowanych, dla osób, które maja tendencję do nadmiernego pocenia się materacy lateksowych nie powinno się polecać.